Prechladnutie sprevádzané nádchou, bolesťou v hrdle alebo zachrípnutím obyčajne príde v tú najnevhodnejšiu chvíľu, akú si len vieme predstaviť. Niežeby existovala ideálna chvíľa, možno len ak ste študentom, ale sú situácie, kedy nás príznaky prechladnutia vedia poriadne potrápiť. Že ste ešte nikdy necestovali na pracovnú cestu prechladnutý? Alebo ste s nádchou neabsolvovali nejakú rodinnú oslavu a v podstate ste nič necítili – ani vôňu ani chuť? A čo tak bolestivé a zapálené hrdlo pred pracovným pohovorom? ...mohli by sme uviesť ešte sto iných príkladov a aspoň v niektorých by ste sa určite našli. Nie je to nič príjemné, a preto my hľadáme v podobných situáciách účinnú pomoc z prírodných surovín. Obe by sme za bylinky dali “ruky do ohňa“ a ak aj vy uvažujete podobne, možno vás inšpirujeme niekoľkými tipmi na bylinkové čaje. Samozrejme nie sú to lieky, ale sú osvedčené už našimi babičkami :)
Viaceré z byliniek majú antibakteriálne, antivírusové a protizápalové účinky, dokážu pôsobiť močopudne a potopudne a pomáhajú odstrániť symptómy aj pri prechladnutí.
Na bazovej vlne...
1 diel sušeného kvetu bazy
1 diel sušeného kvetu lipy
1 diel sušeného kvetu harmančeka
1 diel sušenej vňate materiny dúšky
Túto zmes si pripravíme zmiešaním všetkých surovín a 2 PL z nej zalejeme ½ l vriacej vody. Prikrytý čaj lúhujeme aspoň 10 minút, môžeme ho ochutiť medom a citrónom a pijeme teplý. Je výborný pri nádche a mierne zvýšenej teplote :)
So šalviou bez bolesti...
2 ČL sušených lístkov šalvie
1 ČL sušenej vňate materiny dúšky
Zalejeme 300 ml vriacej vody a necháme aspoň 10 minút vylúhovať. Potom scedíme, môžeme osladiť medom a pomaly po dúškoch popíjať na boľavé hrdlo. Môžeme vypiť maximálne 2 šálky za deň.
V spoločnosti harmančeka...
Zázvor alebo ďumbier už poznáme a používame bežne asi všetci, ale skúšali ste ho niekedy pripraviť s harmančekom? Stačí malý kúsok ošúpať a nastrúhať, dať do čajovej kanvice a pridať k nemu zopár sušených kvietkov harmančeka. Zalejeme vriacou vodou, necháme 15 minút vylúhovať a scedíme. Je dobré ho piť čo najteplejší po malých dúškoch a taktiež sa do neho môže pridať med alebo iné sladidlo. Čím je však nápoj teplejší, tým skôr stráca med liečivé účinky, takže asi tak :) Zázvor je výrazne dezinfekčný a antibakteriálny a dokáže organizmus zahriať aj v mrazivých dňoch.
Bylinky nedokážu zázraky, ale dokážu
pomôcť a uľaviť od ťažkostí. Nedá nám nespomenúť, že s nimi treba narábať opatrne. Aj dobrého veľa škodí, a preto dávkovanie či frekvenciu pitia bylinných čajov netreba zbytočne predlžovať. Nie každému a za každých okolností samozrejme môžu všetky bylinky vyhovovať, a preto si vždy ich užívanie radšej prekonzultujte s lekárom.
pozdravujú vás Veve a Lulu ;-)
0 komentárov:
Zverejnenie komentára