Pamätáme si akoby to bolo len včera, ale bolo to už minulý rok, kedy sme sa spoločne prvý krát odvážili časť z bohatej úrody byliniek využiť na výrobu domácej kvetovej vody alebo ak chcete hydrolátu. Kvetové vody používame na pleť rady a často a teda sa nám aj celkom rýchlo míňajú, takže definitívne rozhodnutie o jej výrobe bolo jasné. Naše bylinkárske umenie vyťažiť z byliniek nielen čaje, tinktúry a rôzne mastičky, sme preto chceli obohatiť a povýšiť aj o inú úroveň :) a tak sme si načítali niekoľko rád a postupov a pustili sa do toho.
Na rovinu, nebolo nám všetko jedno, niežeby postup bol tak zložitý, ale predsa len do variaceho a pariaceho hrnca až tak dobre nevidíte a teda, čo sa v ňom deje skôr počúvate. Občas ho však počas destilovania treba prekontrolovať aj vizuálne, lebo voda sa môže odpariť a na sucho nevydestilujete ozaj nič. Akurát si tak zničíte hrniec, lebo prihorí.
Čo všetko budeme potrebovať na domácu kvetovú vodu?
- hrniec aj s pokrievkou (ideálna je zo skla, pretože cez ňu aspoň čosi uvidíte)
- menšiu misku ako podstavec (musí vydržať varenie v hrnci v horúcej vode)
- misku, ktorá sa dá umiestniť na podstavcovú misku (do nej sa bude zachytávať kvetová voda)
- čistú vodu alebo destilovanú vodu
- bylinky (najlepšie fungujú čerstvé, ale dajú sa použiť aj sušené)
- ľad, respektíve veľa ľadu vo vreckách
- Do hrnca dáme podstavcovú misku do stredu a nalejeme vodu, aby bola asi 1-2 cm pod podstavcom.
- Do vody nasypeme bylinky alebo lupienky kvetov, ťažko zmerať konkrétne množstvo, skôr ide o to, aby bo hrniec plný, ale nie preplnený.
- Na podstavcovú misku položíme misku, do ktorej bude stekať hotová kvetová voda.
- Prikryjeme pokrievkou otočenou naopak, mala by dobre priliehať, aby para zbytočne neunikala.
- Na pokrievku umiestníme vrecká s ľadom.
- Privedieme k varu, ale potom znížime teplotu, aby voda príliš nevrela, ale zase znížime len tak, aby sa stále destilovalo.
- Po približne 20 minútach bude destilovanie ukončené, necháme pár minút vychladnúť a opatrne zoberieme pokrievku.
- V miske pod pokrievkou už bude hotová kvetová voda, ktorú môžeme preliať do fľaštičky a uchovávať v chladničke.
- Spotrebujeme ju do 6 mesiacov, dlhšie nám aj tak ešte nevydržala :)
V tomto konkrétnom prípade sme zvolili skutočne mix byliniek a naša kvetová voda by sa skôr dala nazvať “duch záhrady“, pretože okrem lupienkov ruží sme do hrnca prihodili aj mätu, šalviu, tymián, levanduľu, slamihu a pamajorán. Vo výsledku v nej vonia najvýraznejšie mäta a tymián a niekde v pozadí vôňu dotvára levanduľa. Naše očakávania splnila a je denným spoločníkom, najmä v horúcich letných dňoch. Pleť krásne osvieži, jemne chladí a hydratuje.
Ak máte dostatok byliniek, určite si vyskúšajte takúto kvetovú vodu vyrobiť doma. Perfektne si prevoniate interiér, ak použijete levanduľu aj sa upokojíte a aj bude v týchto horúcich dňoch aspoň chvíľu počas destilovania pôsobiť ako prirodzený repelent. A určite nám dajte vedieť, či ste sa odvážili na destiláciu v domácich podmienkach a ako sa podarila. Budeme sa tešiť :)
pozdravujú vás Veve a Lulu ;-)
Dobry den,co sa stane s ladom na horucej pokrievke?predpokladam ze sa zacne roztapat.vydrzia tych 20 minut varenia?hanka
OdpovedaťOdstrániťÁno, ľad sa úplne roztopí a vo vrecku zostane len voda. Ale vrecká zostanú po varení nepoškodené, pozor len, aby boli nové a teda bez dierky :)
Odstrániť