Bylinky sú naša radosť a ich pestovaniu sa obe venujeme už niekoľko rokov. Začiatky boli skromnejšie, ale postupne sa druhová pestrosť byliniek v našich záhradkách rozširuje a rozširuje a my z toho máme vždy obrovskú radosť. Každá jedna bylinka si píše svoj vlastný príbeh a je nádherné sledovať jej cestu, kým vykvitne alebo vyrastie. Napríklad tento rok patrí k našim novinkám ananásová šalvia, ktorej lístky skutočne pripomínajú vôňou sladučký ananás a najradšej sme si ich počas leta vychutnávali v nápojoch alebo v studených dezertoch :)
Skvelé je, že bylinky nielen krásne voňajú a chutia, ale že sa ich priaznivé účinky dajú využiť aj pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Bylinkové čaje tvoria pevnú súčasť nášho pitného režimu a preto pri mnohých zdravotných komplikáciách siahame práve po nich ako po prvej pomoci – napríklad šalvia na bolestivé hrdlo, harmanček na nepokojný žalúdok či bazalka proti kŕčom nás už neraz zachránili.
Niekedy si bylinky vychutnávame iba tak samostatne po jednom druhu, ale inokedy si namiešame zmes podľa vlastnej chuti a nálady a niekedy zasa presne dodržiavame postupy a pomery, ktoré sú jasne dané.
Nedávno sme na internete hľadali bylinky, ktoré tlmia bolesť hlavy a vypátrali sme postupy a zloženia bylinných zmesí na bolesť hlavy, ktoré sa dajú bez komplikácií doma namiešať a mať v zásobe na horšie časy :) A našli sme ich veru neúrekom, ale vybrali a vyskúšali sme z nich také, ktoré sú tvorené z nám dostupných byliniek, teda žiadna ázijská či iná exotika...
ČAJOVÉ ZMESI NA BOLESŤ HLAVY
… s vôňou levandule
3 PL sušenej levandule
3 PL sušeného harmančeka
3 PL sušeného rozmarínu
3 PL sušenej mäty
… s vôňou škorice
6 PL sušených ružových lupienkov
4 PL sušeného tymiánu
4 PL sušeného rebríčka
2 PL podrvenej škorice
2 PL klinčekov
… s vôňou bazy
6 PL sypaného anglického čierneho čaju
2 PL sušeného harmančeka
1 PL sušených šípok
2 PL sušených bazových kvetov
Zmiešaním jednotlivých ingrediencií si môžeme doma do zásoby vytvoriť čajové zmesi, z ktorých používame plnú 1 PL na 1 šálku s objemom 250 ml a lúhujeme 5-10 minút, podľa toho, akú intenzitu čajového nálevu preferujeme. Pijeme teplé po dúškoch a dôležitou súčasťou pitia čaju je tiež vdychovanie voňavej pary z čaju, kedy para a silice prechádzajú cez dutiny a sliznicu. Ako obyčajne, pri konzumácii bylinkových čajov si treba dávať pozor na ich zloženie, ktoré nemusí byť vhodné pri tehotenstve, dojčení alebo ochoreniach. Vždy treba zvážiť svoj zdravotný stav a prípadne to prekonzultovať so svojím lekárom. Ale to asi všetci dobre vieme.
Inak, ak by vás zaujímalo, či môžete použiť levanduľu, ktorú si doma pestujete bez použitia chemických postrekov a pod., môžete, ale len ak pestujete
levanduľu lekársku, pretože tá je vhodná aj na konzumáciu. A s ružami je to tiež podobne, najlepšie sú
odrody ruže damascénskej alebo
centifolia (tzv. ruža stolistá). Ak ale doma nepestujete bylinky alebo nemáte potrebné druhy, nám sa osvedčila bylinková značka
SONNENTOR, ktorá predáva
BIO čaje, napr. levanduľu nájdete
tu a ružu zase
tu.
A nájdete tam toho aj oveľa viac, určite si vyberiete, respektíve budete mať problém, ktorý čaj chcete vyskúšať skôr. Máte svoju obľúbenú bylinku alebo čajovú zmes? Napíšte nám, budeme sa tešiť, ale teraz si ideme dať šálku horúceho čaju aj my :))
pozdravujú vás Veve a Lulu ;-)
0 komentárov:
Zverejnenie komentára