Odber noviniek z bioekologiky

Prihlás svoj Email

21 novembra 2018

RECENZIA: Marocký íl Rhassoul PURITY VISION

bioekologika

Môj čas strávený v kúpeľni sa dosť výrazne odlišuje v závislosti od toho, či som v kúpeľni ráno a chystám sa vykročiť "do sveta" alebo si večer kúpeľňový pobyt spríjemňujem rôznymi skrášľovacími procedúrami. Z tohto vyplýva, že ráno som v kúpeľni oveľa kratšie (napriek tomu, že mám čo robiť, aby sa zo mňa stal moderný, upravený človek 21. storočia :) pretože večer si okrem sprchy, odličovania, čistenia tváre, prípadne maskovania, z času na čas doprajem aj telový peeling, vlasovú kúru alebo olejový zábal, či kúpeľ (no ten, ale ozaj len výnimočne). Jednoducho, večer mám viac času a ako vidíte, dokážem ho využiť naozaj zmysluplne :) Máte to tiež takto približne rovnako? Alebo je kúpeľňa skôr vašim ranným kráľovstvom, do ktorého nepustíte nikoho? 
Nech je to akokoľvek, čo by ste však povedali na to, keby som vám navrhla, že všetky denné a večerné kozmetické procedúry si môžete pokojne dopriať s jedným jediným produktom? Takýto univerzálny kúsok dokáže totiž nahradiť pleťovú masku aj peeling, telový peeling a detoxikačný kúpeľ alebo aj vlasovú masku či šampón. 

A tento multi kúsok nie je nič iné ako extra jemný marocký íl nazývaný aj Rhassoul od českej značky PURITY VISION. Práve spojenie extra jemný je naozaj dôležité, pretože ak ste už vyskúšali rôzne typy ílov, viete, že niektoré bývajú pomleté hrubšie a v prípade citlivej pokožky to nie je zase až taká výhra, rovnako ako je problém ich dôkladne vymyť z vlasov. Extra jemný však nie je iba uvedené na jeho obale, ale skutočne je to tak jemnučký prášok, že práškový cukor sa môže isť... viete, čo... Veľmi dobre sa s ním pracuje, s pár kvapkami vody alebo oleja si rýchlo vymiešate jemnú kašičku (podľa toho, akú hustotu preferujete) a v podstate hneď nanášate na pokožku alebo vlasy. Jeho vôňa je neutrálna, zemitá a preto ak chcete si vyrobiť voňavejšiu “domácu kozmetiku“, pokojne si prikvapnite obľúbený esenciálny olej. 



Na stránke PURITY VISION nájdete niekoľko tipov a receptov na pleťovú masku, peeling alebo šampón. Základ je vymiešať íl s vodou v pomere 1:2 (okrem čistej vody, môžete použiť aj ružovú alebo levanduľovú vodu) a s olejom (výborne a univerzálne pre všetky typy pleti funguje napríklad arganový, ale použiť môžete akýkoľvek obľúbený). Aby sa vám však takéto domáce vyrábanie nezunovalo, primiešať môžete aj pomleté ovsené vločky, mletú kávu, jablčný ocot, mlieko, jogurt, med alebo čistý gél z aloe vera...možností je takmer nekonečne veľa, len tam nevmiešajte všetko naraz :) 

Prečo vlastne používať marocký íl a aké sú jeho benefity? Aby ste vedeli, vôbec ich nie je málo a tak ako je univerzálny na starostlivosť od hlavy po päty, tak je vhodný aj pre všetky typy pleti, aj pre tú citlivú. 

  1. pomáha regulovať činnosť mazových žliaz
  2. hĺbkovo čistí pokožku a upchaté kožné póry
  3. prekrvuje pokožku, odstraňuje odumreté kožné bunky
  4. detoxikuje pokožku a absorbuje toxíny z nej
  5. pomáha liečiť ekzém, psoriázu, akné, lupiny, pôsobí protizápalovo


Marocký íl na pleť

Mne na pleťovú masku stačí použiť približne 1 ČL ílu a rozmiešať s trochou vody. Potom si už k tomuto základu pridám takú surovinu, akú práve chcem a premiešam. Najradšej miešam íl s kvetovou vodou a pridávam aj pár kvapiek oleja. To najmä preto, že maska je silne čistiaca a celkom dokáže pleť odmastiť, takže trošku oleja určite nezaškodí, ani keď máte mastnejšiu pleť. Keď maska kompletne zaschne, umývam ju najpohodlnejšie vlažnou vodou a potom pleť ešte ošetrím kvetovou vodou alebo tonikom a pleťovým krémom alebo olejom. Stáva sa, že po použití marockého ílu mám pleť jemne začervenanú, ale íly vo všeobecnosti dokážu efektívne pleť zbavovať toxínov a jemne ju prekrviť, takže je to celkom pochopiteľný dôsledok. Pokožka však nepne, nepáli, je vyhladená a na pohľad i dotyk čistá, dokonca sťahuje kožné póry a tak vyzerá celistvejšie a krajšie. 

Marocký íl na telo

Keď chcem íl použiť ako telový peeling, pridávam menej vody ako na pleťovú masku, aby bola zmes trochu drsnejšia a zas do kúpeľa si zvyknem rozmiešať 2-3 PL ílu vopred s vodou v hrnčeku a potom ho prilievam do vane. Okrem neho si z času na čas tiež kvapnem nejaký esenciálny olej (napr. ak chcete relaxačný kúpeľ zvoľte levanduľu, ak prehrievajúci tak škoricu a ak chcete upokojiť svrbivú pokožku, pridajte harmanček) alebo napríklad pridám trošku bambuckého masla a užívam si ich účinky. Tiež si môžete pokojne nasypať sušené bylinky a kombinovať podľa potreby.  Ale v pohode sa dá použiť len samotný marocký íl a čistá voda :)

Marocký íl na vlasy

Na masku na vlasy alebo šampón mi stačí použiť 1-2 PL ílu a trochu vody. Presné množstvá v receptoch sa ťažko odhadujú, pretože pri vlasoch tiež záleží na ich dĺžke a hustote, rovnako na pleť si môžete naniesť tenkú vrstvu, ako aj poriadne hrubú a na vlasy po pás budete logicky potrebovať tiež väčšie množstvo. Nechám masku pôsobiť (na vlasoch aj vlasovej pokožke), kým nezaschne, ale nie úplne až do stvrdnutia a potom ju umývam. Ide to celkom ľahko a vo vlasoch neostávajú žiadne čiastočky. Po umytí ostávajú na dotyk prečistené a odmastené vlasy, rovnako aj vlasová pokožka. Tá má v mojom prípade tendenciu niekedy svrbieť a začervenať, íl je skvelý najmä v tom, že ju vôbec nedráždi, ale pôsobí upokojujúco. Pokožku pekne zregeneruje a urýchli hojenie prípadných zápalových ložísk a vo výsledku sa mi aj menej mastia vlasy. Zvykla som si po tejto ílovej maske naniesť na 2 minútky kondicionér a potom umyť. Vďaka tomu sa mi vlasy lepšie rozčesávajú a krásne sa uzavrie ich štruktúra, takže sú dokonale ochránené.

Ak vás marocký íl Rhassoul od PURITY VISION zaujal, v obale zo skla sa nachádza 200 g extra jemného prášku, je VEGAN, úplne bez tenzidov, vhodný na NO-POO metódu umývania a stojí 7-8 €

Používate íly aj vy? Ktorý je vašim favoritom a nedáte na neho dopustiť? Dajte mi vedieť :)

pozdravuje vás Lulu 🍂

bioekologika / Author & Editor

Sme Veve a Lulu, dve vášnivé bylinkárky, introvertky, knihomoľky, doživotné kamošky, každoročne očarené jeseňou :-) Spája nás množstvo myšlienok, ktoré nám víria hlavou, úsilie vedieť viac o všetkom, čo nás zaujíma. Bežný moderný život sa usilujeme holisticky zdokonaľovať, tak aby bol zdravý, vyvážený a zmysluplný. A hoci život nikdy nie je dosť dokonalý, obe (možno jemne naivne) stále veríme, že ak sa trošku pousilujeme, môžeme sa cítiť dosť dobre a komfortne a vďaka tomu dosiahnuť možno aj splnenie najtajnejších snov. Nie sme vedkyne, ktoré chcú ohurovať a možno aj nudiť odbornými faktami, ale sme obyčajné baby, ktoré zaujíma podstata vecí a nie len ich efekt. Milujeme prírodu - kvety, bylinky, zvieratá, hory, dážď, západy i východy slnka a mnoho iných darov, ktoré nám ponúka. Pretože v živote si treba vedieť vychutnať každý jeden okamih naplno.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright©2017-2024 bioekologika - All rights reserved
Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates