Môže byť treskúca zima, mrazivý vietor a snehová metelica, aj tak sa v záhrade ideme poprechádzať a skontrolovať, čo sa v nej deje. Naoko to väčšinou vyzerá, že takmer nič. Všetko vyzerá tak pokojne, ale v skutočnosti záhrada nikdy nespí a častokrát práve v zime pod ťarchou snehu potrebuje našu pomoc. Život jednoducho nezastavíte, energia pulzuje neustále a tam, kde niečo skončí svoju cestu, iné si razí novú. Ak máte v záhrade kompostér a pravidelne do neho prinášate novú “potravu“, tiež to v ňom stále žije. A práve o to ide...
Dá sa vôbec v zime kompostovať na záhrade? Toto je logická otázka, ktorou sme sa zaoberali pred rokmi aj my. Pretože ak začínate kompostovať počas jari alebo leta, tento proces sa zdá byť celkom prirodzený. Teploty vtedy výrazne presahujú plusové hodnoty, čiže zrenie nastáva plynule a stačí len pridávať organický odpad a občas premiešať. Pri našich začiatkoch s kompostovaním sme ani my presne nevedeli, ako bude kompostovanie prebiehať v zime na záhrade a čo by sme mali robiť, aby sme tento proces podporili.
Čo a ako v zime kompostujeme?
- V zime do kompostéru najčastejšie prinášame bioodpad z kuchyne – rôzne šupky a zvyšky ovocia a zeleniny, vajíčkové škrupiny, kávové usadeniny či čajové vrecúška. Pravidlom je, že čím väčšie množstvo odpadu prinesieme do kompostu v zime, tým lepšie. Takto sa vytvorí viac tepla a kompost lepšie zreje.
- Dnes už nie je problém kompostovať aj oblečenie, vrecká či rôzne pomôcky z domácnosti, mnohé už sú vyrobené z kompostovateľných materiálov. Vhodnejšie je postrihať ich na menšie kúsky a takto zamiešať do kompostu. Môže sa pridávať aj drevený popol, ale v obmedzenej miere a radšej len po menších množstvách, pretože je potrebné udržať rovnováhu medzi dusíkatými a uhlíkatými materiálmi.
- Rovnováha medzi dusíkatými a uhlíkatými materiálmi sa dá dodržiavať, keď sa na to pripravíme už počas jesene a doslova do zásoby si odložíme odrezky z konárikov, suché lístie, drevenú štiepku alebo piliny – tieto predstavujú tú uhlíkatú časť. No a dusíkatú časť pridávame v podstate celoročne v podobe bioodpadu z kuchyne a v teplejších mesiacoch pokosenej trávy a odrezkov. Je dobré dodržiavať pomer 1:1, teda ak do kompostéra prinesieme vrecko bioodpadu, tak pridáme také isté množstvo aj suchého odpadu a premiešame.
- V zime, keď prinášame väčšiu časť bioodpadu do kompostu, je dobré ho premiešať, ale nie do veľkej hĺbky, aby z neho neunikali plyny rozkladu.
- Ak máme kompostér s väčšími vetracími otvormi v exteriéri, pred zimnou sezónou bude potrebovať zatepliť, napríklad slamou, geotextíliou alebo nahrnutím suchého lístia okolo neho. Takto bude chránený pred poveternostnými vplyvmi. Sneh netreba odhrabávať, slúži ako izolant, takže stačí sprístupniť otváracie veko.
0 komentárov:
Zverejnenie komentára