Odber noviniek z bioekologiky

Prihlás svoj Email

25 apríla 2022

Jarné rastliny ako prvý zdroj nektáru a peľu

bioekologika

Následky klimatických zmien takmer vždy so sebou nesú výhradne negatívne dopady. Napríklad predpokladaný zvýšený výskyt a intenzita sucha v mnohých regiónoch sveta, pravdepodobne okrem iného, ovplyvnia aj zdroje kvetov, nektáru a peľu, ktoré sú bežne dostupné pre rôzne druhy opeľovačov. Význam divokých opeľovačov je pre náš ekosystém nezastupiteľný a nedostatok potravy len prehlbuje problémy s ich úhynom.

Ďalším následkom sucha môže byť tiež zmena zloženia a funkčnosti rastlinných spoločenstiev, ktoré sú priamo postihnuté klimatickými zmenami. Už počas jari sa pravdepodobnosť výskytu suchej klímy v záhrade z roka na rok zväčšuje, snehová pokrývka býva nedostatočná a nevytvára sa tak ani dostatok podzemnej vody.

No napriek tejto nepriaznivej situácii, už s prvými teplejšími slnečnými lúčmi môžeme pozorovať poletujúci hmyz ako neúnavne hľadá vhodnú potravu. Užitočným zdrojom potravy v tomto období sú pre nich viaceré druhy prvých jarných kvetov či kvitnúcich krov a stromov. Mnohé sú nenáročné tak na starostlivosť ako aj na podmienky pestovania, a preto prinášame niekoľko tipov na rastliny, ktoré je vhodné zakomponovať do výsadby v záhrade. Alebo im, najmä v prípade buriny, aspoň môžeme ponechať trochu viac priestoru, hoci nám jej prítomnosť nie je veľmi pochuti.

KROKUS

Malé no určite nie nenápadné krokusy v záhrade hrdo vyťahujú hlavičky ešte zo snehovej pokrývky a právom sa radia medzi prvých poslov jari. Biele, žlté, fialové alebo pruhované, to je v podstate jedno, dôležité je, aby boli zasadené v početnejšej výsadbe. Tá je väčším lákadlom a zároveň aj väčším zdrojom nektáru. Okrem toho vynikajúco vyzerajú vysadené v nádobe rovnako ako aj vo väčšej časti trávnika na to určenej. Dôležité je dbať na slnečné alebo aspoň čiastočne slnečné stanovisko, inak sú na starostlivosť naozaj nenáročné.

PRVOSIENKA

Vidieť rozkvitnuté bezbyľové prvosienky nie je problém už ani počas decembra. Záleží to samozrejme od klimatického pásma a aktuálnych podmienok, napriek tejto skutočnosti ich zaraďujeme k skorým jarným rastlinám. Prvosienky sú mimoriadne nenáročné na pestovanie, sú odolné a patria k trvácim záhradným druhom poskytujúcim žltý peľ, ktorý je vítaným zdrojom energie a proteínov.

PÚPAVA

V prípade púpavy, asi môžeme vylúčiť možnosť dobrovoľného zakomponovania do záhradnej výsadby, no ako burinu ju poznáme každý. V jej prípade by sme sa však mali zamerať nie na totálnu likvidáciu, ale skôr postupné kosenie tak, aby sme vždy nechali nejaký kúsok trávnika s rozkvitnutými žltými hlávkami. Tie sú obrovskou zásobárňou silne voňavého peľu a právom patria k významne medonosným rastlinám. Púpava je široko rozšírená, pričom kvitne od jari do jesene. A keď sa na ňu prestaneme pozerať ako len na burinu, môžeme oceniť aj jej liečivé široké účinky.

VŔBA

Kvety vŕby alebo jahňady radia vŕby medzi vysoko medonosné rastliny, ktoré produkujú dostatok nektáru pre včely. Problémom však je, že kvitnú pomerne skoro a teda ešte počas chladného počasia, v ktorom včely a iné opeľovače nelietajú alebo len veľmi zriedka. Inak je tento symbol jari lákadlom a jej prvý nektár je bohatým zdrojom potravy. Existujú však aj druhy, ktoré kvitnú niečo neskôr, napríklad vŕba lykovcová.

OVOCNÉ STROMY

Čerešne, jablone, slivky, broskyne alebo marhule, na druhu stromu rozhodne nezáleží. Keď zakvitnú sú nádherné na pohľad a znamenajú obrovské množstvo peľu pre všetky možné skupiny opeľovačov, pre ktoré sú vítanou zmenou po zimnom hladovaní. A tiež platí jednoduchá rovnica, čím viac stromov a opelených kvetov, tým väčší výnos ovocia.


Veľké množstvo peľu a nektáru v skorom jarnom období tiež poskytujú rakyty alebo vresovce, pričom liesky a jelše v tomto období zasa poskytujú výhradne peľ. Možností je viacero a stačí zvážiť veľkosť záhrady a vhodné zakomponovanie do už existujúcej výsadby. Opeľovače všeobecne sú dôležitou súčasťou prírody a sú neustále ohrozované mnohými faktormi, nielen klimatickými zmenami, ale aj nevhodným správaním a zasahovaním človeka do prírody používaním pesticídov či monokultúrnym pestovaním. Napriek tomu, že sú spomínané rastliny vysoko vhodné pre ochranu a rozvoj ekologickej rovnováhy a biodiverzity, pamätajte aj na to, že v záujme ochrany svojho zdravia zvážte peľové alergie, ktorými trpíte a postupujte podľa možností svojho zdravotného stavu.

✍🏻 by Veve & Lulu
zdroj foto: pexels.com

bioekologika / Author & Editor

Sme Veve a Lulu, dve vášnivé bylinkárky, introvertky, knihomoľky, doživotné kamošky, každoročne očarené jeseňou :-) Spája nás množstvo myšlienok, ktoré nám víria hlavou, úsilie vedieť viac o všetkom, čo nás zaujíma. Bežný moderný život sa usilujeme holisticky zdokonaľovať, tak aby bol zdravý, vyvážený a zmysluplný. A hoci život nikdy nie je dosť dokonalý, obe (možno jemne naivne) stále veríme, že ak sa trošku pousilujeme, môžeme sa cítiť dosť dobre a komfortne a vďaka tomu dosiahnuť možno aj splnenie najtajnejších snov. Nie sme vedkyne, ktoré chcú ohurovať a možno aj nudiť odbornými faktami, ale sme obyčajné baby, ktoré zaujíma podstata vecí a nie len ich efekt. Milujeme prírodu - kvety, bylinky, zvieratá, hory, dážď, západy i východy slnka a mnoho iných darov, ktoré nám ponúka. Pretože v živote si treba vedieť vychutnať každý jeden okamih naplno.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright©2017-2025 bioekologika - All rights reserved
Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates