Odber noviniek z bioekologiky

Prihlás svoj Email

28 februára 2018

RECENZIA: Hydratačný pleťový krém Medovkový CALTHA

bioekologika

Náš svet je plný vôní...a každý z nás má svoju obľúbenú. Niekto nedá dopustiť na vôňu ruže, iný na vôňu ľalie, niekomu sa deň nepočíta bez vône čerstvého pečiva, bez vône rannej kávy či bylinkového čaju a iný sa zasa poteší špecifickej vôni novučičkej knihy, ... aj vďaka všetkým týmto vôňam si do pamäte vkladáme isté obrazy a spomienky. Veď niektorí z nás si dodnes radi spomenú ako voňalo seno sušiace sa na lúke počas letných prázdnin, na sladkú arómu dozrievajúcich jahôd alebo na obľúbený dezert u starkej. Vône majú obrovskú silu, dokážu liečiť našu dušu, dokážu nám náladu zlepšiť, ale nás aj rozcitlivieť, podľa nich spoznáme konkrétneho človeka či miesto a nesú tak so sebou množstvo informácií a aj emócií. 
Ak aj vy patríte k ľuďom, pre ktorých sú vône prirodzenou súčasťou života a nezaobídete sa bez toho, aby ste si ich rozdelili na denné, večerné, letné, zimné, na tie, čo spôsobujú bolesť hlavy a závrate alebo na tie, čo skrášlia deň...tak aj pre vás je určená táto recenzia. Nejde v nej síce o parfém, ale vôňa sa v nej bude spomínať a nielen okrajovo :) My dve doslova milujeme svieže, citrusové vône a preto nebola iná možnosť ako si medovkový pleťový krém Caltha jednoducho zamilovať. 
Lenže nie je to len o vôni, aj keď je to jeho neoddeliteľná súčasť. Tento krém je podľa názvu hydratačný a vhodný aj pre zmiešanú až suchú a citlivú pleť, pretože by mal upokojiť, harmonizovať a podporiť regeneráciu. A to je celkom zaujímavá kombinácia účinkov a ešte aj pre rôzne typy pleti, ktorá sa nedá nájsť tak často v kozmetických vodách. A napriek tomu, že sa zdá, že toľko účinkov mať nemôže, opak je pravdou. Medovkový pleťový krém má dokonalú konzistenciu. Je jemný, mierne hutnejší, už na pohľad vidíte, že olej a maslo v ňom hrajú hlavné úlohy, aj keď je vyrobený na báze vody, a napriek či práve vďaka tomu sa rýchlo vstrebáva a nezanecháva pleť mastnú ani na maličkú chvíľku. Krásne sa po pokožke rozotiera, netreba ju drhnúť ani šúchať. Krém ju dostatočne ochráni, pretože jeho stopa na pleti je citeľná veľmi príjemným spôsobom. Nezanechá vám pamiatku v podobe lesknúcej sa pleti, ale celkom rýchlo sa vstrebe, a vy pritom presne cítite, že ste ho použili a nemuseli ste ani naniesť centimetrovú vrstvu. Tváričku tak máte hladkú, vypnutú a ošetrenú. Moja zmiešaná a zároveň citlivá pleť si ho doslova užíva aj v prípadoch, že v tomto chladnom, raz mrazivom a raz vlhkom počasí je tých podnetov na ňu viac než dosť a zvykne ostať začervenaná. Ale len do chvíle použitia tohto krému. Po ňom sa pleť upokojí, fľaky zmiznú a ostáva na dotyk jemnučká. Žiadne šupinky ani zvýšené mastenie, dokonca v tomto období ma z času na čas navštívi na pleti aj ekzém, ktorý ale medovkový krém celkom rýchlo spacifikuje :) Používam ho najmä ráno, lebo nerobí problém s absorpciou do pokožky a v pohode si po pár sekundách môžem naniesť make-up alebo BB a niekoľkokrát som ho vyskúšala aj ako nočnú starostlivosť, kedy sa osvedčil rovnako dobre ako počas dňa. 


Krém je v plastovom obale s airless dávkovačom a tento typ balenia mi vyhovuje asi najviac pri pleťových krémoch. Síce sa hovorí, že tie téglikové nie sú tak hygienické, ale veď nikdy nejdem naberať krém neumytými rukami :) skôr je problémom prísun vzduchu do tohto balenia, ktorý vám ale pri airless dávkovači nehrozí a výrobok ostáva dlhšie chránený pred znehodnotením alebo zmenou jeho vône, konzistencie či účinkov. Jednu malú nevýhodu predsa má, keď krém zopár dní nepoužijete, v mieste vytláčania zvykne uschnúť a vytlačíte takú “ tuhšiu hmotu“, ale potom už zase funguje ako má. Toto sa mi stalo asi dvakrát a potom som si uvedomila, že pred prvým použitím mal krém aj takú ochrannú poistku, takže som ju začala používať (po vytlačení ju vrátim do otvoru) a problém so schnutím sa už neobjavil :) S pumpičkou nie je žiaden problém, dá sa s ňou vypumpovať presne toľko, koľko potrebuje vaša pleť, mne stačí 1 pumpnutie na celú tvár, ale ak chcem pridať o niečo viac, tiež to ide bez problémov...k dokonalosti stačí len trocha cviku :)

Už v úvode som spomínala vône a teraz sa k nim musím vrátiť. Názov je jasný – medovkový krém – a teda, ak medovku poznáte, presne viete, akú vôňu máte očakávať. A pravda je, že sa vôbec nesklamete. Vôňa je iskrivá, hneď vám exploduje do nosa sviežosť medovky s citrónovým nádychom a len tak ľahko vás neopustí. Je presne taká, ako keď čerstvé lístky medovky pošúchate v rukách a privoniate...jeden, dva hlboké nádychy a ste v medovkovom nebi :) Na pleti je to podobné, vydrží i niekoľko hodín a vôbec mi neprekáža, je povzbudzujúca a deň robí optimistickejším...pokojne by som prijala aj telové mlieko s touto vôňou. V zložení krému je použitý medovkový olej, ktorý sa v kozmetike používa pre antibakteriálne účinky, ale aj schopnosť podporiť liečenie akné, ekzému alebo drobných poranení a okrem iného tiež dokáže upokojiť myseľ, zahnať nervozitu a schopnosť pôsobiť ako antidepresívum. 

V podstate si s Veve zvykneme dosť často požičať a vymeniť kozmetiku a inak tomu nebolo ani v prípade tohto pleťového krému. Takže, ak vás zaujíma, ako si rozumeli Veve, jej suchá, citlivá a ekzematická pleť a medovkový krém, tu je jej malé zhrnutie... 

“Vôňa tu už bola spomenutá neraz, no v súvislosti s medovkovým hydratačným krémom Caltha ani nie je možné vôňu nespomenúť. Medovková vôňa krému je delikátna, je nádherná, je osviežujúca a upokojujúca zároveň a vonia ako leto. Ale nielen vôňa je to, čo som si na kréme zamilovala. Receptúra medovkového krému je veľmi vydarená a krém je skutočne príjemne univerzálny. Z pohľadu mojej večne vysušenej a citlivo reagujúcej pleti ma jeho účinky a univerzálnosť až prekvapili. Na prvý dojem by sa zdalo, že stredne hustou konzistenciou bude krém pre potreby suchej pleti najmä v zimnom období asi nedostačujúci. Opak je však pravdou. Pleť zanecháva v rovnováhe a myslím, že práve v tom tkvie čaro jeho univerzálnosti. Krém sa veľmi dobre rozotiera a s pokožkou splýva takmer okamžite. Po použití zanecháva pleť krásne vyhladenú, zjemnenú a čo je pre mňa dôležité, tak aj po celý deň dostatočne hydratovanú. Pomerne náročnou skúškou u mňa krém prešiel najmä v týchto výrazne mrazivých a veterných dňoch, ale nedá sa povedať, že by to celkom nezvládol. Pri bežnom pobyte vonku, spojenom s presunom do práce, na nákup, do auta či na autobus, ale rovnako aj vo vykurovaných priestoroch doma alebo kdekoľvek inde, je medovkový krém dobrá voľba. Ak však v skutočne mrazivom počasí plánujete pobyt vonku – prechádzka v prírode, venčenie psíka, alebo iné aktivity spojené so zimnými športami, vtedy odporúčam starostlivosť o pleť okrem hydratačného krému doplniť aj o hutnejší ochranný krém určený do chladného počasia.“


Ešte spomeniem, že základ hydratačného medovkového krému tvorí voda, mandľový olej, bambucké maslo a avokádový olej a všetci spoločne dodávajú pleti hydratáciu, ale tiež jej pomáhajú sa vyrovnať s rôznymi kožnými problémami, napr. aj atopickým ekzémom, čo sa dozviete už v samotnom popise v e-shope značky CALTHA. Krém má 50 ml, jeho zloženie je vegánske a stojí 8,80 €. Inak, ešte stále by sme ho mohli nazvať novinkou, pretože sa donedávna exkluzívne vyrábal pre jeden český penzión, ale pozitívne reakcie zákazníkov zmenili jeho osud a teraz si ním už môžete urobiť radosť aj vy sami.

pozdravujú vás Veve a Lulu ;-)

24 februára 2018

Februárová záhrada na rozlúčku

bioekologika

Február je posledný zimný mesiac. Ale keď tak v posledných dňoch sledujeme množiace sa komentáre na sociálnych sieťach a v televízii, obracajúce sa s prosbou ku skorému príchodu jari, celkom nechápeme, prečo je pre ľudí taká prirodzená, neutíchajúca túžba veci urýchliť. Priniesť si kyticu tulipánov do vázy je v poriadku, ale dúfať, že teploty zrazu vystúpia na 15ºC je trošku kontraproduktívne vo vzťahu k prírode a ľudstvu ako takému. Nemyslíte? Veď predsa zimný mesiac znamená aj zimné počasie a všetko ostatné sa vymyká normálu. Je zvláštne očakávať vo februári sneh a mráz? Príroda aj tak najlepšie vie, čo robí a my to nijako nezmeníme. Každý z nás má rád iné ročné obdobie, tak ako sa niekto nevie dočkať leta, iný zase uprednostní práve zimu.
Pre nás február znamená nostalgiu za krásnym zimným obdobím, v ktorom prvé husle vyhrávali potichučky snežne, postupne sa pridávali aj ostré tóny mrazov a striedali sa s optimistickými slnečnými lúčmi. 

Začal sa však pomerne striedmo a takpovediac nijako. Len kde-tu maličké kôpky posledných snehových pozostatkov, inak v každom kúte záhrady prevládala hnedá, sivá a tzv. “zvädnutá-unavená“ farba. Nevieme, či si máme dať toto slovné spojenie patentovať, ale lepší výraz ako pomenovať záhradu vo februári, sme nenašli :) Vyzerá síce pochmúrne, ale každý pravý záhradkár s vášňou v srdci a náradím v ruke už chodí po záhrade a kontroluje...niekde odstrihne konárik, občas ešte raz pre istotu previaže trs trávy, skontroluje, či je všetko prikryté a inde zase nedočkavo očakáva prvé kvietky snežienok. 


Záhrada ešte spí zimným spánkom...ale jedno očko sa už predsa len trošku otvára, čo môžeme pozorovať aj na konárikoch kríkov a stromov. Z každého z nich už netrpezlivo vykúkajú maličké púčiky a dávajú nádej aj tým najzarytejším odporcom zimy. Už len pár týždňov a všetko bude v plnom rozpuku :)



Kým záhrada exploduje novými lístkami a kvietkami, zima sa ešte musí rozlúčiť tak naozajstne ako sa patrí. A zdá sa, že tento rok si to skutočne nechala na poslednú chvíľu, veď sneh, mráz a arktický vzduch sprevádzajú posledné februárové dni ako v časoch svojej najväčšej zimnej slávy. Niečo v štýle, ešte aspoň raz zažiarim, kým sa poberiem. Veru, február zanecháva dojem v hodnotách -15ºC až -20ºC a dopraje záhradkárom ešte chvíľku sladkého ničnerobenia. Ale to všetko platí isto len dočasne, zatiaľ si však môžeme vychutnávať pokojné, zasnežené obrázky z prírody, či kresby, ktoré nakreslil sám pán mráz :) 


A čo vy, ako ste si užívali február? Ešte oddychovo alebo už v plnej sile predpestovávate priesady zo semienok, aby ste neostali zaskočení, keď príde jar? My už samozrejme tiež máme svoje plány a deň za dňom sa nechávame voľne unášať tým, čo pre nás Matka príroda pripravila.

pozdravujú vás Veve a Lulu ;-)

18 februára 2018

6 potravín pre lepší spánok

bioekologika

Spánok je dôležitý. Bez kvalitného spánkového režimu sa síce dá fungovať, ale len krátkodobo. Nespavosť spôsobuje únavu, podráždenie, problémy so sústredením sa a bolesti hlavy a to už všetci, ktorí trpia týmto problémom, dobre poznajú. A nielen oni, ale aj ich okolie, pretože z dní sa vytratí ľahkosť, pohoda a prichádzajú obavy a úzkosť. Nespavosť netreba podceňovať, ale ani sa vzdávať. Pre nás je celkom prirodzené, že najprv hľadáme prírodné cesty pomoci a ak existuje niečo, čo by sme mohli vyskúšať ešte predtým ako sa lieky stanú nevyhnutnými, ideme do toho. Samozrejme bez čítania, štúdia a skúmania sa to nezaobíde, ale nás to predsa baví :) A tak sme poctivým samoštúdiom prišli na zúbok aj niekoľkým potravinám, ktoré pomáhajú nespavosť prekabátiť. 
Horčík, vápnik, zinok a vitamíny skupiny B sú podľa výskumov nápomocné pri kvalitnom a zdravom spánku. A preto je dôležité ich prijímať v strave v dostatočnom množstve. 

Kiwi ovocie

Toto svieže a na pohľad zaujímavé ovocie obsahuje serotonín, ktorý je nápomocný pri poruchách so spánkom. Zo štúdie zaoberajúcej sa vplyvom konzumácie kiwi na spánok vyplýva, že 1 hodinu pred spaním treba zjesť 2 kusy kiwi po dobu 4 týždňov. Po tejto dobe bol zaznamenaný pokles bdelej doby a nárast účinnosti a dĺžky spánku. 

Višňová šťava

Pohár čerstvej šťavy z višní pred spaním podľa výskumu univerzít z Pensylvánie a Rochesteru pomáha rýchlejšie zaspať. Tmavočervené plody obsahujú melatonín, hormón regulujúci biorytmus a signalizujúci čas na prípravu na spanie. 

Vlašské orechy

Obľúbená pochúťka je nielen zdravá, ale aj prospešná pre spánok. Vlašské orechy obsahujú hormón melatonín, ktorý pôsobí na skvalitnenie a prehĺbenie spánku. Okrem toho redukuje stres a napráva poruchy biorytmu. 

Tekvicové semienka

Obsahujú množstvo horčíka a zinku. Horčík zvyšuje vylučovanie melatonínu a nie je prekvapením, že koncentrácia horčíka v krvi sa spája so spánkom. Zvýšenie príjmu horčíka zlepšuje kvalitu a dĺžku spánku. Horčík tiež aktivuje GABA (kyselina Gama-aminomaslová), ktorá je esenciálnou pre metabolizmus mozgu a zlepšuje spánok a imunitu. No a zinok zase prispieva k regulácii spánku a dĺžky spánku. 

Banány 

Sú chutné, sú sladké a majú veľa vitamínu B6, minerálov a horčíka, vrátane aminokyseliny  tryptofán, ktorá pomáha zlepšiť kvalitu spánku a aj náladu človeka. Banán produkuje serotonín a melatonín, ktoré potrebujeme na hlboký a zdravý spánok a okrem toho vďaka nim môžeme zaspávať aj šťastnejší. 

Špenát

Čerstvé lístky sú bohaté na draslík, horčík a vápnik a najmä vápnik je v tomto prípade významný, pretože pomáha telu produkovať melatonín. A rovnako dobre spánku prospieva aj iná tmavá listová zelenina ako mangold alebo kel. 

Takže možností je viacero a každý si môže nájsť to, čo má rád a čo mu chutí. Aby to zase nevyzeralo, že stačí jesť niektoré potraviny a je po probléme, poruchy spánku netreba brať na ľahkú váhu. Každý sám najlepšie vie, kedy už potrebuje vyhľadať lekársku pomoc. A aj keď sa snažil ísť najprv prirodzenou, prírodnou cestou, po čase by už malo byť každému jasné, či potrebuje odbornú pomoc. Čo sa však ľahko povie, ale ťažšie urobí, sú rady ako eliminovať stres a psychickú záťaž, viac oddychovať i bez mobilu, tabletu a iných technologických hračiek a zase naopak pridať i fyzickú aktivitu. Pred spaním sa tiež neodporúča zvýšená konzumácia cukru, kofeínu, mastných tukov, žiadne hlasné zvukové podnety či výrazné svetlo. Psychická pohoda má veľký vplyv na celý náš organizmus a mala by byť aj našou prioritou v starostlivosti o zdravie. 

pozdravujú vás Veve a Lulu ;-)

zdroj foto: pexels.com

12 februára 2018

Smoothie na podporu imunity

bioekologika

Pre istotu je lepšie to ani nevysloviť či nenapísať, lenže nič sa nedá robiť, chrípková epidémia sa opakuje pravidelne každý rok v zimnom období. Už len správy o nej znejú dosť odstrašujúco a asi nikto z nás nechce dobrovoľne prežiť chrípkové besnenie na vlastnej koži, čo vlastne znamená byť zopár dní totálne vyradený zo života a s poslednými zvyškami síl bojovať za zlepšenie zdravotného stavu...pretože chrípka nie je prechladnutie a teda ten rozdiel sa dá spoznať veľmi jednoducho. Keď sa nevládzete prevaliť na posteli na druhý bok, hoci viete, že tak by to pre vás bolo pohodlnejšie, keď ani neviete či vám zvonil telefón alebo zvonček pri dverách a keď absolútne netušíte, čo sa okolo vás deje (plus milión iných príznakov ako teplota okolo 40ºC), je to nad slnko jasnejšie. Chrípka sa už pri vás usadila a len tak ľahko sa nevzdá. Samotné slovo chrípka je pre nás celkom dobrým strašiakom, aby sme si počas zimy dávali extra pozor na to, či sa vhodne obliekame, akú pohybovú aktivitu zvolíme a aj na to, čo konzumujeme. Ale to neznamená, že budeme jesť kilá cesnaku, cibule, kvasenej kapusty, zázvoru či citrónov – aj keď proti nim naozaj nemôžeme mať nič, ale dá sa to poňať aj trošku farebnejšie a chutnejšie a možno aj modernejšie :)
Smoothie sa už stali bežnou súčasťou našich dní a mnohí si ráno bez tohto nápoja nevieme predstaviť. Najdôležitejšie na celej príprave je, akú zmes ovocia, zeleniny, orieškov a semienok si nachystáme do mixéra, lebo iba pri správnom zložení, je smoothie naozaj aj prospešné a nevznikne nám iba niečo ako ovocno-zeleninový kokteil :)

Len takto si môžeme dopriať bohatú zmes vitamínov a minerálov, ktoré sa nášmu organizmu hodia v náročnom chrípkovom období. My sme sa pozreli na zúbok niekoľkým receptom na smoothie, ktoré vďaka svojmu zloženiu dokážu podporiť imunitu. 

Banánovo – kokosové smoothie

2 šálky špenátových lístkov
2 šálky nesladeného kokosového mlieka
3 banány
1 – 2 cm nastrúhaného zázvoru
½  ČL mletej škorice
štipka mletého kardamómu

Najprv rozmixujeme špenát a kokosové mlieko na jemno a potom pridáme banány, zázvor, škoricu a kardamóm a mixujeme do hladka. Vystačí na 2 porcie. 
S pridaním zázvoru sa toto smoothie mení na protizápalovú bombu, podporuje trávenie, pomáha organizmu prirodzene sa detoxikovať, ale aj bojovať s bolesťou (od artritídy až po menštruačnú bolesť). 

Tropické mango smoothie

2 šálky špenátových lístkov
1 šálka nesladenej kokosovej vody
1 ošúpaný a nakrájaný pomaranč
2 šálky nakrájaného manga
1 šálka nakrájaného ananásu
šťava z ½ limetky

Rozmixujeme špenát, kokosovú vodu a pomaranč na jemnú konzistenciu. Pridáme mango, ananás, šťavu z limetky a mixujeme ďalej. Vystačí na 2 porcie. 
V ananáse sa okrem iného skrýva aj potrebný vitamín B6, ktorý zohráva dôležitú úlohu v efektívnom fungovaní nervového a imunitného systému a zasa kokosová voda zabezpečí doplnenie elektrolytov a úroveň hydratácie. 

Oranžové smoothie

1 ošúpaný pomaranč
¼ šálky gréckeho jogurtu
1 šálka nesladenej ananásovej šťavy
½ šálky vody
kocky ľadu

Všetko spolu vymixujeme na jemnú hmotu aj s pridaním zopár kociek z ľadu. Vystačí na 1 porciu. 
Toto smoothie je plné vitamínu C, ktorý je potrebný pre podporu imunity, je to silný antioxidant a stimuluje tvorbu bielych krviniek. 

Čučoriedkovo – avokádové smoothie

½ šálky mrazených čučoriedok
1 PL raw kakaového prášku
½ zrelého avokáda
½ malého banánu
1 hrsť špenátových lístkov
štipka kajenského korenia
1 PL raw medu
2 šálky vody

Suroviny spolu zmiešame a vymixujeme v mixéri. Vystačí na 2 porcie. 
Čučoriedky sú silnou podporou imunitného systému, okrem toho detoxikujú organizmus a majú antiseptické účinky, takže sa skvele hodia v čase chrípok a prechladnutí. 

Naše najobľúbenejšie smoothie je to s mangom, ale pokojne vyskúšajte hociktoré z nich. Určite si aj vy nájdete svojho favorita a potom nám môžete napísať, ktoré smoothie je to vaše naj :)

pozdravujú vás Veve a Lulu ;-)

zdroj foto: pexels.com

08 februára 2018

RECENZIA: Tekutý šampón Mandarínka CALTHA

bioekologika

Zima a elektrizujúce vlasy patria k sebe ako dvaja nerozluční kamaráti. Tento vlasový problém nás trápi obe a vždy sme to brali skôr ako fakt, lenže niekedy je tento stav taký neúnosný, že vlasy lietajú okolo celej hlavy a nie a nie ich učesať či aspoň trošku skrotiť. Vyskúšali sme už všeličo...nepoužívame horúcu vodu na oplachovanie vlasov ani ich nevysušujeme denne fénom alebo žehličkou (aj keď niekedy to bez nich skutočne nejde) a jediné, čo ako-tak zaberá je pravidelné používanie kondicionéru alebo vlasovej masky. Dokonca je jedno či čiapku nosíme alebo nie a nerozhoduje ani dĺžka a kvalita vlasov. Doslova sa z toho stáva neriešiteľná zimná kauza s názvom "prinášame elektrinu aj do vašich vlasov" :) 
Ale ako sa ukazuje, nikdy sa netreba vzdávať, a ani keď ide o kozmetiku, pretože zrazu môžete nájsť riešenie aj v tej najnečakanejšej veci. Niežeby bolo nečakané, že šampón sa používa na vlasy, ale že šampón i bez podpornej pomoci kondicionéru alebo masky dokáže skrotiť toľko riešené elektrizovanie vlasov, to už je veľká vec :) 
A že vás zaujíma, ktorý to takto bravúrne dokázal? Len čítajte ďalej a zoznámte sa s Tekutým šampónom MANDARÍNKA od českej značky prírodnej kozmetiky Caltha. 

Začneme trošku netradične, a to rovno obalom. Samotná fľaša je klasická plastová s vrchnáčikom s vyklápacím uzáverom, s ktorým si pohodlne nadávkujete toľko šampónu, koľko chcete. Je dostatočne pevná, takže ju v ruke hneď nestlačíte a nepoškodíte. Ale úplne najkrajšia na nej je nálepka či etiketa s čistým, jednoduchým a ľahko zapamätateľným dizajnom. Prírodné ornamenty na nej ešte viac zvýrazňujú obal, ktorý sa nám dvom veľmi páči. Už na prvý pohľad jasne viete rozoznať podľa farby a popisu, ktorý výrobok a ktorý druh máte v ruke či na poličke, napríklad Mandarínka je zvýraznená oranžovou farbou. 


A že mandarínku spoznáte nielen podľa obalu, ale aj vône, je viac ako jasné :) Vôňu tomuto šampónu z väčšej miery prepožičal esenciálny olej z mandarínky, ale niekde v pozadí môžete cítiť aj niečo, čo pripomína pšeničné otruby, čo sa dá zasa pripísať pšeničnému proteínu v jeho zložení. Vo výsledku je to príjemná, nevtieravá a nerušivá vôňa, ktorá je vhodná aj pre dieťa, pretože tento šampón je okrem iného určený aj pre jemné detské vlásky. Inak je podľa popisu vhodný aj pre normálne, poškodené, namáhané a farbené vlasy, ale aj na rozštiepené končeky. My dve máme jemné vlasy, jedna normálny typ a druhá skôr trošku suchší s nepríjemným bonusom - atopickým ekzémom na vlasovej pokožke hlavy. A napriek rozdielom, tento šampón nám obom vyhovoval a dokázal aj eliminovať spomínané elektrizovanie vlasov. Aby sme to trošku podrobnejšie rozpísali, už po prvých použitiach sme si všimli, že pri tomto šampóne kondicionér nepotrebujeme. Niežeby sa vylučovalo jeho použitie, ale nie je to nevyhnutné. Vlasy sú dobre umyté a zároveň dostatočne ochránené a spevnené aj vďaka panthenolu (alebo vitamínu B5 ak chcete). Krásne sa lesknú a bez problémov sa rozčesávajú, aj keď máte dlhšie dĺžky vlasov. Šampón ich nijako nezaťažuje a počas dňa si držia svoju ľahkosť a prirodzený objem. V tomto zimnom období je to veľmi príjemné prekvapenie, pretože šampón je k vlasom šetrný, nevysušuje, ale zároveň ich hydratuje a pôsobí ako ochranca pred stratou ich vlhkosti. Okrem toho, môžeme smelo prehlásiť, že jeho účinky nezničí ani nosenie čiapky :)

Podľa popisu v e-shope by mal byť nápomocný aj pri probléme s vypadávaním vlasov. Ako to v skutočnosti je, či na ne šampón vplýva alebo nie, nevieme posúdiť, v tomto čase s vypadávaním nejaké výrazné problémy nemáme, takže tak. V zime zvykne svrbivá a suchá vlasová pokožka potrápiť Veve častejšie, ale šampón pôsobí na pokožku hlavy upokojujúco až balzamovo. A to aj napriek tomu, že konzistenciou je trošku redší, gélovitejší, farbou akoby mliečny. Veľmi dobre však pení, akurát pred použitím ho treba pretrepať a potom pení ešte lepšie. Pri umývaní vlasov aplikujeme rokmi overenú 2-fázovú metódu, kedy vlasy opláchneme vodou a na mokré vlasy nanesieme šampón a napeníme. Potom umyjeme a použijeme ešte raz už menšie množstvo šampónu, ktoré sa takto na druhý pokus dá ľahšie napeniť a aj rozotrieť po vlasoch, a potom už len dobre opláchneme. Niekedy ho necháme zo 2 minútky pôsobiť na hlave a až potom umývame. Takýmto spôsobom pekne ošetrí aj vlasovú pokožku. 


Zo zloženia je jasné, že šampón neobsahuje žiadne SLS ani SLES, jeho základ tvorí voda a povrchovo aktívne látky-tenzidy získané z kokosového oleja, doplnené účinnými látkami ako glycerín, panthenol, hydrolizovaný pšeničný proteín či mandarínkový esenciálny olej. Inak, čo sa týka mandarínkového esenciálneho oleja, dočítali sme sa, že okrem iného je priaznivý aj pri suchej vlasovej pokožke, takže používanie tohto šampónu môžete zvážiť aj v tomto prípade. Šampón má 250 ml, jeho zloženie je vegánske, stojí 7,78 € a ešte raz s radosťou pripomenieme, že ide o ručne vyrábanú českú prírodnú kozmetiku, ktorej kompletnú ponuku môžete nájsť na stránke CALTHA.

Aké šampóny používate počas zimy najradšej?

pozdravujú vás Veve a Lulu ;-)


06 februára 2018

RECENZIA: Zmatňujúci minerálny púder – talc free SANTE

bioekologika

Od tej doby, čo som postupne prichádzala na kúzlo púdrov ukrytých v milých kompaktných baleniach, už uplynulo veľa času. Vystriedala som celú paletu druhov a odtieňov, z ktorých nie všetky boli ideálne, ale niekedy som bola tak spokojná, že mi bolo ľúto, keď niektorý z nich prestali vyrábať. Väčšinou však v kabelke nenosím “plný kozmetický arzenál“, skôr len nevyhnutnú výbavu prežitia :) medzi ktorú výsostne patrí aj púder a najlepšie keď je aj so zrkadlom vnútri balenia, čo je pre mňa veľmi praktická záležitosť. Bez neho sa mi používa oveľa komplikovanejšie a to mu už uberá body na mojej stupnici spokojnosti. Lenže napriek všetkým mojim skúsenostiam, muselo prejsť relatívne dosť času, aby som sa odvážila skúšať aj práškové verzie púdrov, nielen ich vylisovaných kolegov :) Jeden z tých posledných, objavených, práškových púdrov je však minerálny púder matte bez mastenca alebo bez talku od SANTE. 
Balenie práškových púdrov ma fascinovalo už od detstva. Vždy, keď som videla malú nádobku so šróbovacím uzáverom a jemnou labutienkou vo vnútri, predstavovala som si prinajmenšom primabalerínu, ktorá sa chystá na svoje vystúpenie a týmto púdrom už len doladí svoj vzhľad k dokonalosti. Pre mňa bol tento typ balenia taká malá posvätná vec, pri ktorej som radšej zatajovala dych, aby som prášok nevyfúkla a nepoškodila ho. 
Ale každý raz vyrastie, a stalo sa to aj mne :) a potom si poklady, ktoré v detstve len obdivoval, môže aj sám kúpiť. Trvalo mi síce trošku dlhšie nabrať odvahu, ale radosť a nadšenie z prvých balení práškových púdrov pretrvala a momentálne sa tak už nejaký čas vytešujem aj z tohto krásavca od SANTE. 

Na rovinu, ak hľadáte púder z dôvodu zjednotenia a zmatnenia pleti, ale neočakávate nejakú mega kryciu nálepku, dajte mu šancu. Je ideálny pre mastnejšiu pleť, pretože dokáže krásne zmatniť a zakryť lesknúce sa miesta a darí sa mu to celkom prirodzeným spôsobom. V podstate ho na pleti ani necítim a je to celkom príjemné, pretože sa ani nebojím, či si ho náhodou z tváre nezotriem alebo nerozšmuhujem počas dňa. Pri nanášaní stačí malé množstvo nabrať na štetec a veľmi jemne akoby rozprášiť po pleti a postará sa o to, aby ste sa neleskli a aby pleť bola zjednotená a upravená. Mne to teda ide lepšie so štetcom a úplne najlepšie to ide, keď je pleť hydratovaná. V tomto smere bolo v zásade jedno, či som mala na pleti olej alebo krém, podstatné je, aby sa hydratačná zložka vsiakla a potom sa minerálny púder nanášal ľahšie a aj výsledok bol krajší. No a keďže krajšie ukáže, keď je pleť hydratovaná a nie vysušená, myslím, že môže vyhovovať aj suchému typu pleti, pretože ten sa bez krému či oleja nezaobíde tak či tak. Netreba sa ho obávať, ono zasa to zmatnenie neublíži ani suchšiemu typu, púder skôr vytvára jemnučkú a hebkú pleť a nezvýrazňuje ani suché šupinky či jemné vrásky. Ak máte na pleti nejaké vyrážky, určite použite aj korektor, samotný práškový púder by to nevybavil k vašej spokojnosti, takže bude potrebovať pomoc :)



Rada ho používam ráno pred odchodom do práce, kedy je každá sekunda k dobru, ale pracuje sa mi s ním pohodlne a viem, že žiadne nezhody nehrozia :) Čo sa týka výdrže, mám ho na pleti od rána až pokým neprídem domov z práce viac-menej bez zmeny, pre istotu stále so sebou nosím aj niektorého zo spomínaných kompaktných kolegov, ale v podstate taký momentálne používam iba zriedkavo. Jedine tak na nose sa zvykne púder rýchlejšie vytratiť z tváre. Väčšinou mi stačí len tento práškový a s výsledkom som spokojná. Ak má niekto problém s nadmernou produkciou kožného mazu, pravdepodobne sa bude musieť upraviť aj počas dňa, ale to už každý sám najlepšie pozná. Ja mám odtieň 01 LIGHT BEIGE, teda ten svetlejší, druhou možnosťou je ešte odtieň 02 SAND, ktorý je o niečo tmavší. Balenie je plastové so šróbovacím uzáverom, pod ktorým sa ukrýva také viečko s malými dierkami, cez ktoré sa dá naberať prášok – teda minerálny púder. Pred prvým použitím je na ňom ešte nálepka či fólia a po jej odstránení je už plne pripravený poslúžiť :) Ešte stále som pri jeho používaní opatrná, nerada by som ho vysypala alebo vyfúkla na podlahu či stôl, takže niekedy pri nanášaní vyzerám ako archeológ, ktorý s absolútnou presnosťou a jemnosťou oprašuje nájdený artefakt, ktorý zmení dejiny ľudstva :) ale postupne sa zlepšujem, čo musím neskromne poznamenať. V prenášaní v kabelke mu nič nebráni, len ho treba dobre zavrieť.


Ako vyplýva z názvu, je bez obsahu talku – mastenca, ale zato v zložení nájdete sľudu, kaolín, jojobový olej, extrakt z granátového jablka či extrakt z rozmarínu. Minerálny púder12 g, je bez gluténu a laktózy, certifikovaný NaTrue, VEGAN, neobsahuje karmín a stojí 9,10 €, čo je podľa mňa priaznivá cena za výrobok tohto typu. 

A ako to máte vy, používate radšej práškový alebo tuhý púder na pleť? Stále mi praktickejšie prídu tie tuhé, ale zasa práškové majú svoje výnimočné čaro. Dajte mi vedieť do komentára, budem sa tešiť na každý jeden :)

pozdravuje vás Lulu ;-)

Copyright©2017-2025 bioekologika - All rights reserved
Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates