Odber noviniek z bioekologiky

Prihlás svoj Email

27 apríla 2017

6 dôvodov prečo používať bio dekoratívnu kozmetiku

bioekologika

Malé, ale nevyhnutné drobnosti z kozmetických taštičiek sa stali neoddeliteľnou súčasťou každodennej rutiny mnohých žien po celom svete. Určite nám dáte za pravdu, že aj keď máme my ženy často naponáhlo, trošku času si ukradneme aspoň pre maskaru alebo rúž. Dekoratívnu kozmetiku používame v podstate denne a na pokožke pôsobí niekoľko hodín. Zamysleli ste sa už niekedy, aký chemický kokteil si dobrovoľne nanášajú na pleť ženy každý deň a aké zdravotné následky to môže spôsobiť?
Mimoriadne znepokojujúce sú výskumy a správy o ochoreniach spôsobených aj vplyvom konvenčnej kozmetiky a jej nebezpečnému, toxickému zloženiu. Možnosť voľby je v tomto prípade rozhodujúca. 

Prečo teda začať používať bio – prírodnú dekoratívnu kozmetiku?

1. Je ekologicky priateľská

Konvenčná kozmetika používa ako základ produktov ingrediencie vyrobené na báze ropy a zvyčajne i pri samotnej výrobe vznikajú nebezpečné látky, ktoré nie sú priateľské k životnému prostrediu. Sú to typické škodlivé látky ako ropa, hliník, olovo i iné. Bežné drogériové dezodoranty a antiperspiranty obsahujú hliník, ťažba ktorého narúša obrovské územia dažďových pralesov v Južnej Amerike a ničí prirodzené životné podmienky pre všetky zvieratá a rastliny v ňom. Azda najlepšou cestou sa javí používanie produktov bez hliníkových solí, vďaka čomu sa neprehlbuje poškodzovanie ekosystémov, ale tiež je to v neposlednom rade bezpečnejšia alternatíva pre zdravie. 

2. Žiadne škodlivé chemikálie

Hoci sa účinky konvenčnej kozmetiky môžu zdať priaznivé, aj keď len dočasne, chemické látky v nej môžu spôsobiť podráždenie, začervenanie a svrbenie, teda alergické prejavy, ktorými bežne trpia ľudia s citlivou pokožkou. Červená a zapálená tvár určite nie je vzhľad, ktorým sa chceme prezentovať. Množstvo nebezpečných látok v konvenčnej kozmetike je priamo nebezpečných pre endokrinný systém. Dve ingrediencie – parabény a ftaláty sú značne zastúpené v takmer každom konvenčnom kozmetickom produkte. Podľa výskumov, obe sú rizikové pre vznik rakoviny a diabetu typu 2 a sú hrozbou pre naše zdravie. 

3. Prirodzené, prírodné vône

Väčšina ľudí nakupuje kozmetiku i podľa vône, a teda je jedným z rozhodujúcich faktorov pri kúpe nového produktu. Mix vôní vo vybranom produkte je potom obyčajne vdychovaný po celý deň, ako si prípravok aplikujeme na pleť, telo či vlasy. A vôňa okrem toho, že cez dýchacie cesty prechádza do pľúc, ostáva aj na pokožke. Cez ňu prechádza do krvného obehu a opäť sa tak toxíny dostávajú do organizmu. Pri výbere kozmetiky je dôležité dbať na to, či sú parfémové látky zo 100 % prírodných zdrojov. Ideálnou voľbou sú esenciálne oleje ako vonná zložka v kozmetike. 

4. Bohaté, výživné zloženie

Pokožka má prirodzenú absorpčnú a ochrannú funkciu. Napriek tomu, že je schopná ochraňovať pred vplyvom negatívnych vonkajších faktorov, stále nové a nové výskumy potvrdzujú, aký dopad na naše zdravie má používanie konvenčnej kozmetiky z hľadiska jej nebezpečného zloženia. Už dobre známym pravidlom sa stalo tvrdenie, že ak surovinu nemôžeme zjesť, neaplikujeme si ju na pokožku. 
Existuje obrovské množstvo prírodných olejov, masiel, extraktov, ktoré spĺňajú niekoľko funkcií. Hydratujú, vyživujú, regenerujú, pôsobia protizápalovo a hojivo. V zložení bio dekoratívnej kozmetiky sa napríklad často nachádza kakaové maslo, ktoré je jedným z najúčinnejších prírodných hydratačných látok, obsahuje esenciálne mastné kyseliny pre mladistvý a zdravý vzhľad. Pleti tak dodáva výživné látky, zjemňuje a vyhladzuje povrch. Okrem neho sú tu aj extrakty z rastlín, ktoré podporujú tvorbu kolagénových vlákien, antioxidantmi bojujú za pevnejšiu a krajšiu pleť a ak človek netrpí alergiou na niektorú z látok v zložení konkrétneho produktu, neexistuje dôvod, prečo by sa bio dekoratívnej kozmetike mal vyhýbať. 

5. Ochrana pred predčasným starnutím pokožky

Make-up s prírodnými minerálmi obyčajne poskytuje pokožke určitú ochranu pred slnečnými lúčmi. Pokožka na tvári je tenká a viac prepúšťa UV lúče, takže výber prírodného make-upu je tiež určitou ochranou a podporou pre zdravý a mladistvý vzhľad pokožky. 
Tri bežné organické minerálne ingrediencie, ktoré ochraňujú pred UV sú:
  • Titanium oxide – poskytuje ochranu so SPF15
  • Zinc oxide – poskytuje ochranu pred UVA aj UVB lúčmi
  • Iron oxides – taktiež poskytuje ochranu pred UV lúčmi

Množstvo rastlinných extraktov obsahuje antioxidanty a vitamín C, ktoré spoločne ochraňujú pred vplyvom slnečného žiarenia. Pri výbere make-upu, preto treba dbať na to, či obsahuje ingrediencie, ktoré dokážu pokožku ochrániť najmä počas leta, kedy je slnko najsilnejšie. 

6. Jemná k pokožke

V podstate je tento dôvod sumárom všetkých predchádzajúcich dôvodov, ale ak ste už bio dekoratívnu kozmetiku vyskúšali, sami najlepšie viete, aká je pokožka po jej nanesení. Zamatovo hebká, na dotyk prirodzená, jemne no najmä prirodzene voňavá a s dobrým pocitom, že neohrozujete svoje zdravie ani prírodu. Môže existovať ešte lepší dôvod? Zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. Aj keď sa v momentálnej situácii nemusíme cítiť zle alebo bojovať proti nejakému ochoreniu, v budúcnosti sa môžu objaviť chronické problémy, ktoré budú spôsobené aj našou starostlivosťou o krásny vzhľad. 

A ako podporiť zdravý a mladistvý vzhľad pokožky? Okrem používania bio dekoratívnej kozmetiky treba pridať dostatok spánku, pitný režim, zdravú stravu, pohyb a v neposlednom pozitívne myslenie bez zbytočného stresu a obmedzení. Krása vychádza z nášho vnútra a prejavuje sa aj našim spôsobom myslenia. 

Používate bio dekoratívnu kozmetiku? Produkty, ktorej značky ste si obľúbili najviac? 
Potešia nás vaše komentáre...

Veve a Lulu vás pozdravujú ;-)

bioekologika / Author & Editor

Sme Veve a Lulu, dve vášnivé bylinkárky, introvertky, knihomoľky, doživotné kamošky, každoročne očarené jeseňou :-) Spája nás množstvo myšlienok, ktoré nám víria hlavou, úsilie vedieť viac o všetkom, čo nás zaujíma. Bežný moderný život sa usilujeme holisticky zdokonaľovať, tak aby bol zdravý, vyvážený a zmysluplný. A hoci život nikdy nie je dosť dokonalý, obe (možno jemne naivne) stále veríme, že ak sa trošku pousilujeme, môžeme sa cítiť dosť dobre a komfortne a vďaka tomu dosiahnuť možno aj splnenie najtajnejších snov. Nie sme vedkyne, ktoré chcú ohurovať a možno aj nudiť odbornými faktami, ale sme obyčajné baby, ktoré zaujíma podstata vecí a nie len ich efekt. Milujeme prírodu - kvety, bylinky, zvieratá, hory, dážď, západy i východy slnka a mnoho iných darov, ktoré nám ponúka. Pretože v živote si treba vedieť vychutnať každý jeden okamih naplno.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright©2017-2019 bioekologika - All rights reserved
Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates