Odber noviniek z bioekologiky

Prihlás svoj Email

12 októbra 2018

RECENZIA: Ekodrogéria SODASAN aj do kuchyne

bioekologika

Ovocie a zelenina by mali tvoriť značnú časť denného jedálnička. Pred časom bolo odporúčaných aspoň 5 porcií, ktoré treba denne skonzumovať, najnovšie by to malo byť až 10 porcií. Nevieme ako sa vám darí dodržiavať podobné normy a odporúčania. Keď sa nad tým zamyslíme, asi nie v až tomto odporúčanom množstve, no denne si pochutnávame tak na ovocí ako aj na zeleninke. Časť úrody si vieme dopestovať vo vlastných záhradách, ale zase také ovocné sady a zeleninové lány nevlastníme, aby sme pokryli dennú spotrebu našich domácností len z vlastného :) takže zvyšnú, a odhadom ide aj o väčšiu časť, si kupujeme.  
Podstatou je, že je vlastne jedno, či kupujeme označenú bio zeleninu a ovocie alebo niekde na trhu, zakaždým ich umývame. Asi hlavne pre istotu a pre pocit spokojnosti :) Jednoducho bez umytia nemáme dobrý pocit, že by sme si mali také kúsky nakrájať a konzumovať. Výnimkou je jedine ovocie z kríkov a stromov z našich záhrad, aj keď tiež by sme mohli diskutovať o čistote ovzdušia..., ale rovno z konára chutí najlepšie...to asi poznáte :)
Donedávna sme sa pri umývaní ovocia a zeleniny spoliehali najmä na čistú vodu. Pri takomto umývaní sa však minie značné množstvo vody a v konečnom dôsledku to až tak ekologicky a ekonomicky nevyznie a ani výsledok nie je najuspokojujúcejší. Ak je na ovocí len vrstvička prachu, peľu alebo nejaká tá hlina, je to v pohode, ale na bežnom kupovanom ovocí a zelenine spravidla bývajú rôzne postreky, vosky a iné nežiadúce chemikálie. Síce sa krásne lesknú a dlhšie vydržia, ale zmyť tak ľahko nejdú. Poznáme babské rady, že treba umývať octovou vodou alebo vodou, v ktorej je rozpustený íl, soľ alebo sóda bikarbóna. Všetko vyskúšané, ale ani jeden spôsob nie je úplne to, čo sme hľadali. Isté chuťové a čuchové stopy po niektorých z nich sme na plodoch nachádzali stále a špeciálne pri drobnom či bobuľovom ovocí, ktoré je ešte aj poriadne krehké, nám to prekážalo asi najviac. Veď dajte si na zmrzlinu porciu čerstvých jahôd s octovou arómovou!?

Ale aj na túto nepohodu existuje riešenie, konkrétne sme jedno s potešením našli v značke nemeckej ekodrogérie Sodasan. Tá ponúka široký sortiment certifikovanej ekodrogérie od prania, upratovania až po bežnú dennú hygienu. A my sme si vytipovali práve eko oplachovač na ovocie a zeleninu a pridali sme k nemu (veď nech mu nie je smutno :)) aj bio kuchynské tekuté mydlo anti-odour, ktoré ako hovorí názov, má pohlcovať pachy cibule, cesnaku, rýb... z pokožky rúk. 

Najprv sme sa teda pozreli na zúbky práve eko oplachovaču na ovocie a zeleninu, pretože pri nákupe nebio kúskov si domov na kôre alebo šupke môžete pokojne doniesť v tom akože lepšom prípade éčka ako E901 včelí vosk, E903 karnaubský vosk, E904 šelak alebo E905 mikrokryštalický vosk, v tom horšom prípade to budú aj pesticídy pyrimetanil, imazalil, o-fenylfenol, carbendazim... Nadmerná konzumácia týchto látok má nepriaznivý vplyv na človeka a na životné prostredie, niektoré sú málo toxické, niektoré potenciálne karcinogénne a niektoré sú jedným z faktorov podieľajúcich sa aj na hyperaktivite detí.  

Ekologický oplachovač ovocia a zeleniny

Ako však oplachovač funguje? Skúsili sme rôzne druhy ovocia a zeleniny, od najmenších a najkrehkejších, po tie veľké s tvrdou šupkou a kôrou. Základom je nastriekať oplachovač na povrch, nechať 30 sekúnd pôsobiť a potom dôkladne umyť vodou. Odporúča sa väčšie, zaschnuté škvrny od hliny a pod. najprv odstrániť a potom nastriekať tento oplachovač. Po umytí vodou, po 30 sekundovej procedúre, je všetko čisté, bezpečne umyté kompletne aj s prípadnými nežiadúcimi chemikáliami. Je to ľahké, pohodlné, netrvá to dlho a účinkuje to skvele. Sodasan eko oplachovač nezanecháva absolútne žiaden povlak a stopy chutí alebo vôní, k spokojnosti funguje aj na malinách alebo čučoriedkach, takže pokojne ich môžete šupnúť rovno do dezertu :) 
Napriek tomu, že žiadna vôňa na povrchu neostáva, oplachovač bez vône nie je. Jeho parfemácia je však skutočne veľmi jemná až delikátna, nie je výrazná, ale zase znateľne v nej identifikujete grapefruit, ktorý je skôr sladký ako horký. Čo je však príčinou toho, že oplachovač dokáže nežiadúce chemikálie a nečistoty odstrániť? Samozrejme je to jeho zložením. Tvorí ho voda, bio alkohol, rastlinné mydlo, cukrové tenzidy, kyselina citrónová, sóda bikarbóna a výťažok z grapefruitu. Všetko sú to doslova vychýrené čističe a odstraňovače škvŕn a nečistôt a keď k tomu pridáme výťažok z grapefruitu, ten zase vyniká antibakteriálnymi účinkami.  

Okrem toho, za kvalitu a zloženie eko oplachovača ovocia a zeleniny ručí certifikát ECOCERT, ECOGARANTIE, vegan zloženie a tiež to, že spoločnosť Sodasan je prevádzka s nulovým podielom jadrovej energie a je CO2 neutrálna. Balenie má objem 500 ml a stojí okolo 4,90 €. A okrem ovocia a zeleniny sa dá, podľa informácie od výrobcu, použiť aj na čistenie detských ohrádok, jedálenských stoličiek, hračiek atď...

Bio kuchynské mydlo na neutralizáciu zápachu

Ďalšia, doslova praktická, vecička do kuchyne od Sodasanu, ktorú sme preverili, bolo obyčajne-neobyčajné BIO kuchynské tekuté mydlo anti-odour. Má slúžiť na umývanie rúk a na elimináciu zápachu z pokožky, najmä po krájaní cibule, cesnaku, alebo čohokoľvek, čo vám nepríjemne zapácha a ostáva na pokožke aj niekoľko hodín. Úloha tohto mydla je teda jasná, odstrániť neželaný zápach, očistiť a umyť pokožku bez vysúšania a poškodenia. 

Mydlo je s pumpičkou, čo je fajn, pretože ľahko stlačíte a dostanete potrebné množstvo na umytie rúk. Konzistenciou je tak akurát, nie je výrazne riedke, dobre pení a dobre aj umýva. Jeho vôňa je veľmi jemná, nie je výrazná, ale dá sa zaradiť skôr k sladkasto-citrusovým kolegom, niečo na spôsob citrónového zeleného čaju. Čo je ale najhlavnejšie?...keďže inak umýva dobre a ani ruky nenecháva vysušené...predsa to, či naozaj funguje aj na typické kuchynské pachy usadené na pokožke po varení? Môže za to špeciálna formulácia s aktívnymi zložkami olivového a ricínového oleja a zinku, konkrétne zložky zinc ricinoleate. Tá je zinkovou soľou ricínového oleja, ktorá sa pridáva aj do deodorantov a jej úlohou je absorbovať molekuly zápachu, čo nakoniec k spokojnosti napĺňa aj pri tomto mydle. Naozaj sú všetky tie cibuľovo-cesnakové pachy minimálne eliminované, ak nie úplne zlikvidované. Záleží to však aj od intenzity a sily konkrétnej zeleniny. Rozhodne funguje a sme spokojné. Okrem toho kuchynské mydlo anti-odour sa dá použiť aj na dosky na krájanie, nože, kuchynské náradie, atď....Mydlo je certifikované ECOCERT,vegan zloženie, 300 ml a stojí 3,70 €.

Možno si poviete, že to nie sú práve najdôležitejšie výrobky, ktoré si chcete do domácnosti zaobstarať, za nás sú to užitočné a samozrejme aj čisto eko a prírodné kúsky, ktoré sme fakt ocenili. Ktorý z nich by ste si vybrali radšej?

pozdravujú vás Veve a Lulu 🍂

bioekologika / Author & Editor

Sme Veve a Lulu, dve vášnivé bylinkárky, introvertky, knihomoľky, doživotné kamošky, každoročne očarené jeseňou :-) Spája nás množstvo myšlienok, ktoré nám víria hlavou, úsilie vedieť viac o všetkom, čo nás zaujíma. Bežný moderný život sa usilujeme holisticky zdokonaľovať, tak aby bol zdravý, vyvážený a zmysluplný. A hoci život nikdy nie je dosť dokonalý, obe (možno jemne naivne) stále veríme, že ak sa trošku pousilujeme, môžeme sa cítiť dosť dobre a komfortne a vďaka tomu dosiahnuť možno aj splnenie najtajnejších snov. Nie sme vedkyne, ktoré chcú ohurovať a možno aj nudiť odbornými faktami, ale sme obyčajné baby, ktoré zaujíma podstata vecí a nie len ich efekt. Milujeme prírodu - kvety, bylinky, zvieratá, hory, dážď, západy i východy slnka a mnoho iných darov, ktoré nám ponúka. Pretože v živote si treba vedieť vychutnať každý jeden okamih naplno.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright©2017-2024 bioekologika - All rights reserved
Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates