12 augusta 2021

Vtáčie napájadlá zatraktívnia záhradu

Potreba dostatočného pitného režimu býva najmä počas horúcich letných dní neustále zdôrazňovaná. Ako je to ale v prípade vtáčích spevavcov a iných živočíchov, ktorí spoluobývajú naše záhrady alebo ich hoci aj len občasne navštevujú? Mnoho ľudí počas chladných zimných mesiacov zvykne vtáčiky pravidelne prikrmovať, ale pravdou je, že už oveľa menej z nich potom nezabúda aj na poskytnutie pravidelného prísunu čerstvej vody. Rozhodne ani s dostupnou vodou však na ne netreba zabúdať... vodu v záhrade minimálne od jari do jesene ocenia rovnako záhradné spevavé operence ako aj fučiaci ježkovia, veveričky, žabky, ale tiež rôzne chrobáčiky i opeľovače usilovne poletujúce z kvetu na kvet. Každá záhrada by voľne žijúcim zvieratkám mala poskytovať zdroj potravy a vody, bezpečný úkryt i miesta na starostlivosť a výchovu mladej generácie. A okrem toho, že takto pomáhate zvieratkám, zdroje vody jednoducho prinášajú ešte viac života do každej záhrady a nielen vtáky priam magicky priťahujú. Väčšina z nich vodu potom vyhľadáva počas dňa opakovane. 

Verte alebo nie, ale na ranných predstaveniach kúpajúcich sa vtákov, ktoré na vode doslova tancujú, neváhajú do vody ponoriť svoje hlávky a dosýta sa oddávajú divokej vodnej zábave, budete čoskoro isto závislí :)

Spoľahlivý pravidelný prísun čerstvej vody vtáky potrebujú rovnako na pitie ako i na kúpanie. Najlepšie vtáčie vodné kúpalisko vychádza z inšpirácie prírodou samotnou a nemusí to byť pritom nič zložité. Okraje vodných tokov, ale i mláky či plytké kaluže vody – presne to vo voľnej prírode vtáky vyhľadávajú. Napájadlá, fontánky, jazierka a podobné vodné zdroje dnes nie je problém kúpiť aj hotové, ale v princípe, účel splní každá miska s pravidelným prísunom čerstvej vody a kľudne to môže byť aj plytší kvetináč. Alebo to skúste podobne ako my a zrecyklujte niečo, čo už nepotrebujete

mini záhradné jazierko vytvorené „panvicovou“ recykláciou

Napájadlo na foto je umiestnené do zeme, na polotienistom, ale dobre viditeľnom mieste tak, aby sa smädní drobci nestali ľahkou korisťou predátora – napr. v podobe vždy pripravenej susedovej mačky a zároveň je prispôsobené tak, aby bolo z neho možné pitie (niekoľko kamienkov pri okraji) ale rovnako aj osviežujúci kúpeľ v hlbšej časti. 

V tomto vtáčom jazierku, svoju druhú šancu dostala už vyradená kuchynská panvica, ktorej funkcia bezpečnej prípravy jedla už skončila a celkom iste by sa čoskoro stala už iba ďalej nerecyklovateľným odpadom. Po jednoduchom dočistení už odlupujúcej sa teflónovej vrstvy a prestriekaní kameninovým sprejom vznikol osviežujúci vtáčí vodný kúpeľ, ktorý celkom účelne zapadol nielen do záhradnej tvorby.

Umiestnenie zdroja vody

Ak takýto kúpeľ umiestnite v blízkosti tieňa stromu, voda počas letných dní zostane nielen dlhšie chladnejšia a čerstvejšia, ale vtáky ocenia blízkosť konárov stromov, na ktorých si budú môcť posedieť a v kľude našuchoriť čerstvo osviežené pierka :) Prípadne pridajte na strom ešte jeden bonus v podobe krmítka alebo hniezdnej búdky a vaša záhrada bude zaručene ešte atraktívnejšia. Umiestnením vodného zdroja však môžete zároveň na svoju záhradu prilákať niekedy aj iné druhy vtákov, ktoré sa nezvyknú prikrmovať semienkami z kŕmidla a preto sa bežne v záhradách až tak často neobjavujú. Aké vtáky a v akom počte budú navštevovať vami pripravený vtáčí kúpeľ do značnej miery ovplyvňuje aj poloha vašej záhrady i druh vegetácie v jej bezprostrednom okolí. Nemenej dôležitý je aj dôraz kladený na správne umiestnenie zdroja vody z hľadiska bezpečnosti. Vtáky bývajú kúpaním nadšené a zaneprázdnené natoľko, že do istej miery strácajú aj svoju inak bežnú ostražitosť a môžu tak byť zraniteľnejšie ako inokedy. S obľubou budú kúpeľ vytvorený vo vašej záhrade používať iba vtedy, ak sa v ňom budú cítiť bezpečne.

Trasochvost biely (lat. Motacilla alba) na okraji plytkej vody

V hlbokej vode sa drobné vtáky neokúpu, pretože to, čo v prírode prirodzene vyhľadávajú bývajú rôzne plytčiny alebo kaluže po daždi. Ponúknite im na výber preto rôzne úrovne hladiny vody. Usporiadajte na okraji vodnej hladiny niekoľko plochých alebo menších kameňov a nechajte ich pár centimetrov vyčnievať ponad hladinu. Počas teplých letných mesiacov to vtáky ocenia na pozvoľné vbrodenie sa do vody. V chladných až mrazivých zimných dňoch naopak ocenia to, že môžu na okraji vodného zdroja na kameňoch stáť a piť vodu i bez toho, aby zakaždým boli mokré. A hoci počas chladných dní vtáky nevyhnutnú potrebu vody pokrývajú aj kvapkami rosy, či šťavnatým bobuľkami ovocia a v prípade zimy aj snehom či námrazou, ak im v záhrade s pitným režimom pomôžete, zapamätajú si to a celkom iste sa k vám vždy s radosťou vrátia, pretože údajne majú vynikajúcu pamäť na miesta :) 

Prečo vtáky potrebujú vodu na kúpanie?

Kúpanie pre vtáky predstavuje dôležitú súčasť údržby peria. Logicky vzaté, je nevyhnutné, aby si vtáky svoje perie udržiavali v dobrom stave. Kúpeľ je dôležitý nie len pre osvieženie počas horúcich dní. Kúpanie im pomáha aj pre ľahšie uvoľnenie starého peria, a zároveň uľahčuje cestu pre obnovu operenia, prípadne pomáha aj s upokojením svrbiacej pokožky. Navlhčením peria sa zároveň ľahšie uvoľňuje prach a iné nečistoty a perie je prevzdušnené a lepšie uhladiteľné. Našuchorené očistené perie si vtáčiky následne starostlivo uhládzajú a pierko po pierku usporiadavajú, pričom ich pretierajú tukom uvoľneným zo žliaz. Tento proces je nevyhnutný najmä počas zimných dní, nielen pre zaistenie nepremokavosti, ale najmä takto tvoria izolačnú vrstvu, ktorá im pomáha pri udržiavaní teploty. 

Hygiena vodného zdroja

Prvým krokom k zaisteniu čistoty a hygieny vody je jej pravidelná výmena. Udržiavanie čistoty vodného zdroja pomáha predchádzať chorobám vtákov. V priebehu dňa stačí vodu  len dolievať, aby sa vykryli straty, ktoré najmä v letných dňoch vplyvom tepla prirodzene vznikajú odparovaním. Väčšiu spotrebu vody v horúcich dňoch mávajú samozrejme aj vtáky, a to najmä vďaka osviežujúcim kúpeľom, ktorými sa radi počas dňa schladia. Základnú hygienu zdroja zabezpečí výmena vody, ktorá by mala byť ideálne každodenná, prípadne raz za 1 – 2 dni. Okrem toho občas býva nevyhnutné ešte aj trošku dôkladnejšie čistenie a upratovanie. Najneskôr vtedy, keď už spozorujete kalenie hladiny vody spôsobené dlhodobejšími usadeninami, značnejší výskyt vtáčieho trusu, znečistené perie, riasy, odumreté listy či iné nečistoty na hladine. V takom prípade možno na vyčistenie a dezinfekciu použiť aj bežné čistiace prostriedky používané v domácnosti – ideálne ekologické a netoxické. Nezabudnite ani na dôkladné opláchnutie zvyškov čistiacich prostriedkov pred opätovným naplnením kúpeľa vodou. 

domáce betónové DIY záhradné napájadlo po vyčistení, je jednoducho prenosné a premiestniteľné

Všimli ste si niekedy ako vtáky vlastne pijú? Že takým vrabcom voda stečie dolu hrdlom až  potom, čo zodvihnú hlavu? Alebo, že najväčším kúpeľovým labužníkom v záhrade býva zaručene drozd? Jeho nadšenie z kúpeľa je vždy zážitkom :) A hoci drozd kúpajúci sa v napájadlách, takmer vždy znamená nevyhnutnosť doplniť vodu, ktorú všade naokolo vyšpliechal, mať možnosť pozorovať toto predstavenie pre nás už neodmysliteľne k letným dňom v záhrade patrí. Viac ako 20 druhov drobného vtáctva, ako napr. sýkorky, stehlíky, vrabce, alebo aj tie ktoré na jar znovu prilietajú ako žltochvosty, trasochvosty... aj pre ne má voda u nás veľký význam :) 

✍🏻 by Veve & Lulu
zdroj foto: pixabay.com, bioekologika

3 komentáre:

  1. Ahojte! Super clanok, zaujimava a nielen na leto aktualna tema. Naozaj nesmieme zabudat na to, ze zahrady nemame len na oddych na zabavu alebo len ako dokaz majetnosti a toho co si mozme dovolit. Zahrada v prvom rade musi byt zhovievava k vsetkemu zivemu v nej a okolo nej. Aj v nasej zahrade sme vzdy co si pamatam vtaciky krmili a aj v zime im pravidelne semienka a ine vyzivne dobroty pripravujeme, ale pokial ide o vodu, my mame v zahrade rozmiesnenych aj niekolko nadob na zachyt dazdovej vody a vsimli sme si ze vtaky z nich radi piju, no nanestastie sa stalo uz aj, ze sa v nej nejake utopili alebo ze z nej nedokazali odletiet �� Petra

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ahoj Petra :) Nádoby na dažďovú vodu sú skvelý spôsob pre zabezpečenie závlahy rastlinkám a aj vtáky ich prirodzene radi využívajú ako zdroj vody, len žiaľ, pre mnohé z nich sa naozaj môžu stať aj takou vodnou pascou a môžu byť nebezpečné tak, že sa v nich až utopia, ak sa nedokážu dostať k okraju a odletieť. Riešením môže byť umiestnenie drevenej dosky alebo konárov či vetvičiek na hladinu tak, aby na tom vtáčiky dokázali pristáť, napiť sa prípadne sa aj bezpečne okúpať a potom odletieť. Ak to technicky nie je možné, potom je lepšie nádoby po naplnení zachytávanou vodou prekryť tak, aby neboli lákadlom pre vtáky a v záhrade radšej rozmiestniť iné plytšie zdroje vody

      Odstrániť
  2. výborný článok ďakujem za tipy. chcela by som sa opýtať, čo má robiť človek, ktorý má v záhradnom jazierku vláknitú riasu a chcel by do jazierka proti nim nasadiť nejaké baktérie? stačí cez jazierko dať nejakú plachtu? nerada by som aby sa vtáčikom niečo stalo

    OdpovedaťOdstrániť